Pir[A]teX

.
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Barcoleta me Nastradinin

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin


Posts : 21
Join date : 2010-01-06
Age : 21
Location : Prishtina

PostSubject: Barcoleta me Nastradinin   Thu Jan 07, 2010 2:26 pm

Ky sektion osht i dedikum per adhurust e Mbretit t'anekdotave shqiptare,Nastradinit...

Ktu i kom do barcaleta t'tina.

E pyet nji njeri Nastradinin:
- A fluturon devja?
- Nastradini thot PO, vec duhet me gjet nje budalla qe e beson.Nje nate gruaja u zu me nastradinin. Idha te shtyre dhe e rrokullisi neper shkalle. Komshia e ndjeu zhurmen dhe te nesermen e pyeti nastradinin.
- Cqe gjithe ajo zhurme dje?
- Asgje, vetem se gruaja ime hodhi xhaketene nga shkallet,
- Cfare nje xhaket vetem beri aq shume zhurme?
- Brenda saj isha dhe une.


Nje here Nastradin efendiu kish mbetur fyshek pa leke dhe shkoi nen penxhere te nje cifuti te pasur dhe atje unjet ne gjunje e i lutet zotit:
- Me jep njeqind leke se, sikur te me japesh, nentedhjete e nente nuk i marr, ngaqe nuk mbaroj dot pune me aq! Cifuti qe mbante vesh permbrenda penxheres, e degjoi dhe tha me vete: "Do ta provoj njehere cdo te beje, do ti hedh vetem nentedhjete e nente leke; valle a do ti pranoje?" Dhe i mbeshtolli vertet aq leke ne nji shami dhe i hodhi perpjete mesa fuqi pati, pa i rene ne sy te Nastradinit. Dhe shamia me leke ra pastaj poshte, perpara Nastradinit, tamam sikur zbriti nga qielli. Ahere Nastradini zgjati doren e i mori dhe zgjidhi shamine e i numeroi: - Nje, dy, tri, ... nentedhjete e nente dhe shamia njeqint! Tamam aq sa me duheshin! Dhe i futi ne xhep e shkoi.Shkoi njeri dhe i kerkoi gomarin Nastradinit.
Nastradini i thote qe nuk e kam. Ne ate kohe gomari pellet me te madhe.
- Ja ku e ke, - i thote tjetri.
- Po ti ke beson, gomarin apo mua, - ia kthen Nastradini.


Nje dite Nastradini shkoi tek dyqani i mishit dhe bleu 5 kile. Meqe ai nuk dinte sa si ta gatuante kasapi i dha dhe nje recete se si ta gatuante. Rruges i afrohet nje qen dhe i merr mishin, dhe nastradini i thote:
Ik ik, ik, se ti sdi as si gatuhet.
Back to top Go down
View user profile http://piratex.board-directory.net
 
Barcoleta me Nastradinin
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Pir[A]teX :: FunTime :: Barcoleta-
Jump to: